Bannery TOP

Dziennikarze dla klimatu – konkurs rozstrzygnięty

29 listopada br. wielka sala balowa Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniła się po brzegi, a to za sprawą rozstrzygnięcia  polsko – niemieckiego konkursu „Dziennikarze dla klimatu”

zorganizowanego już po raz czwarty przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS. Wśród gości honorowych pojawili się m.in.: Jego Ekscelencja Rolf Nikel – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Włodzimierz Cimoszewicz – były premier i minister spraw zagranicznych, Ulrich Witte z Fundacji DBU, Wiesława Dyki – koordynatorka DBU na Polskę oraz Mariola Ratschka – dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie. Licznie przybyli też dziennikarze i przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się ochroną klimatu.


Na tegoroczny konkurs wpłynęło 170 prac dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych. Jury pod przewodnictwem prof.o Macieja Nowickiego miało więc dużo pracy, ale i satysfakcji, bo poziom prac był w tym roku bardzo wysoki. Pierwszą nagrodę otrzymał Łukasz Lamża z „Tygodnika Powszechnego” za artykuł „Grzech ignorancji”. Druga nagroda przypadła w udziale duetowi dziennikarek Telewizji Polskiej: Joannie Tryniszewskiej i Joannie Klimowskiej – Kronic za 6-odcinkowy cykl pt. „Podmuch energii” zrealizowany dla TVP 1. Trzecią nagrodę dostał Tomasz Ulanowski z „Gazety Wyborczej” za artykuł „10 prostych pytań o klimat. Jury przyznało też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Bartłomiej Derski z portalu „wysokie napięcie”, Adam Grzeszak z „Polityki” oraz Ewa Podolska z radia Tok FM.

Po raz pierwszy w konkursie  nagrodzono produkcje telewizyjne. I tym się poniżej  przyglądamy.
Redaktorki Joanna Tryniszewska i Joanna Klimowska-Kronic są dziennikarkami TVP Szczecin z ponad 20-letnim stażem, autorkami wielu programów i cykli emitowanych na antenach ogólnopolskich (m.in. „Stacja PRL”, „Para w Polskę”, „Nie udawaj Greka”, „Od niedzieli do niedzieli”), które niejednokrotnie były nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Są laureatkami  Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards, gdzie za reportaż pt. „Podmuch energii”, poświęcony energetyce wiatrowej, otrzymały nagrodę Srebrnego Delfina. Ten sam reportaż przyniósł dziennikarkom nagrodę IREW za najlepszy telewizyjny program o energii odnawialnej. W styczniu 2013 roku dziennikarki uhonorowane zostały tytułem Dziennikarz Roku 2012 Gospodarki Morskiej przyznanym przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej. W 2013 i 2014 roku przewodniczyły obradom jury Międzynarodowego Festiwalu Film, Art&Tourism Festival. W 2016 roku otrzymały II nagrodę na konkursie „Dziennikarze dla klimatu” za cykl programów „Podmuch energii” zrealizowany dla TVP 1.
 
 „Podmuch energii” to cykl 6-ciu programów opowiadających o wykorzystaniu różnych źródeł energii odnawialnej i korzyściach z tego płynących.

odc.1 - Wiatr, woda, słońce to źródła energii, których mamy pod dostatkiem.  I które od dawna skutecznie wykorzystujemy. Ale zanim przekonamy się, jak wytwarzany jest prąd ze słońca czy wody, zobaczymy jak wiatr zamienia się w prąd. A dzieje się to dzięki wiatrakom. I to one zdominowały współczesny krajobraz. A co  za tym idzie - stały się najważniejszym źródłem odnawialnej energii. Dlatego warto łapać wiatr!

odc.2 - Wiatraki, tak jak i wszystko, mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zachwycają się, że pięknie urozmaicają krajobraz, inni twierdzą, że go szpecą, jedni mówią, że wiatraków nie słychać, innym ich szum przeszkadza, jedni podkreślają korzyści, inni eksponują rzekome wady ... Rozwiewamy więc wątpliwości, opieramy się na faktach... A te są niezaprzeczalne: wiatr to energia, która nigdy się nie wyczerpie, a na dodatek jego cena nigdy nie skoczy w górę; ta zielona energia nie szkodzi ani nam, ani środowisku naturalnemu; no, i co dziś ma ogromne znaczenie - zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne.
 
odc.3 - Kiedy Anna Jantar, niezwykle energetycznie, śpiewała swój wielki przebój „Tyle słońca w całym mieście”, nikt jeszcze nie spodziewał się, że kilkadziesiąt lat później energia ze słońca będzie wykorzystywana na masową skalę. A to za sprawą dynamicznego rozwoju energetyki odnawialnej - w tym solarnej, którą zajmujemy się w tym odcinku. Pokazujemy, jak energię słońca można wykorzystać dzięki kolektorom słonecznym i ogniwom fotowoltaicznym, wyjaśniamy, jak ze Słońca otrzymuje się prąd i jakie dzięki temu osiągamy korzyści - i to w skali mikro, jak i makro.
 
odc.4 - Konsument - konsumuje, producent - produkuje, a co robi prosument? - otóż, zarówno konsumuje, jak i produkuje, dzięki kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym czy wreszcie małym turbinom wiatrowym. I ma to wiele plusów: po pierwsze, prąd jest wytwarzany w miejscu jego odbioru; nie dochodzi więc do strat energii, które powstają przy przesyłaniu go na duże odległości. Po drugie, własna produkcja prądu daje wymierne oszczędności w rachunkach. Po trzecie, w końcu, chronione jest środowisko, bo ograniczona zostaje emisja szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery...

odc.5 - Woda – bez niej nie ma życia. Pokrywa aż 70% powierzchni Ziemi. Woda to żywioł, ale też dar i wielki kapitał człowieka. Bogactwo to wykorzystywane było przez ludzi od wieków, m.in. do produkcji energii. I tak jest do dziś. Woda to najintensywniej wykorzystywane źródło odnawialnej energii.

odc. 6 - Jeszcze kilka lat temu scenariusz energetyczny dla Polski wydawał się prosty: węgiel zapewni państwu bezpieczeństwo energetyczne, a obywatelom tani prąd i ciepło. Tymczasem nie dość, że zasoby węgla się wyczerpują, to jeszcze jego spalanie jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Alternatywą stają się więc odnawialne źródła energii. Technologia związana z odnawialnymi źródłami energii przynosi coraz to nowe, rewolucyjne rozwiązania. Naukowcy wciąż pracują nad nowymi odnawialnymi źródłami energii. Zapraszamy więc do świata science fiction, który powoli staje się science...   Link do strony TVP VOD:

http://vod.tvp.pl pl /24059642/odc-1

Poniżej oddajemy głos Laureatkom  II Nagrody „Dziennikarze dla Klimatu”:


- Nasza przygoda z tematem energetyki odnawialnej rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to zrealizowałyśmy program „Podmuch energii”, który poprowadził Maciej Orłoś. Program ten szybko został zauważony – najpierw, w maju 2012 roku, odebrałyśmy za niego w Warszawie nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, a w październiku tegoż roku zdobyłyśmy nagrodę Srebrnego Delfina na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards. Tym samym jako pierwsze dziennikarki z Polski otrzymałyśmy tę zaszczytną nagrodę. Warto podkreślić, że wówczas w konkursie wzięło udział blisko 700 produkcji z całego świata. 

Przez kolejne lata usiłowałyśmy znaleźć partnerów do współpracy przy cyklu, który miał być kontynuacją tej tematyki. W końcu nam się udało! W 2015 roku, dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz firmie LM Wind Power, zrealizowałyśmy dla TVP 1 6-odcinkowy cykl opowiadający o korzyściach płynących z wykorzystania różnych rodzajów energii odnawialnej.
A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to kolejna nagroda za poruszanie tej tematyki wzbudziła chęć zrealizowania jeszcze większego cyklu, traktującego jeszcze szerzej temat energii. A że energii nam nie brak, wierzymy, że uda nam się spełnić kolejne filmowe marzenie! Zapraszamy do współpracy.