GRAMED - TO TWÓJ NAWÓZ! Kolejny producent nawozów dla rolnictwa w Świętokrzyskiem (2)

Firma BIO-MED Sp. z. o. o. z siedzibą w Kielcach po licznych badaniach uruchomiła produkcję i sprzedaż innowacyjnego nawozu organiczno mineralnego „GRAMED”.

Nawóz GRAMED otrzymywany jest w wyniku połączenia przetworzonych osadów ściekowych z komponentami nawozowymi. 
Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 280/11 z dnia 21.06.2011 roku na wprowadzenie do obrotu oraz opinią IUNG-PIB i PIW w Puławach nawóz „GRAMED” może być stosowany we wszystkich gospodarstwach i pod wszystkie uprawy rolnicze (za wyjątkiem roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia) oraz do nawożenia trawników i rekultywacji terenów. Organiczno-mineralny nawóz GRAMED zawiera minimum: 6% N, 2% P2O5, 5% K2O, 8% CaO i co najmniej 35% substancji organicznej w suchej masie. Nawóz GRAMED występuje w postaci sypkiej. Nawóz Jest wolny od jaj i larw owadów, nicieni i innych patogenów oraz nasion chwastów. Charakteryzuje się neutralnym pH i praktycznie nie zawiera chloru. Stymuluje aktywność gleby i poprawia jej strukturę. Stopniowo uwalnia składniki odżywcze w okresie wegetacji przez co  zapobiega "ucieczce" azotu oraz wypłukiwaniu składników z gleby.

Stosowanie organiczno-mineralnego nawozu GRAMED zwiększa ogólną dostępność składników mineralnych dla roślin, poprawia żyzność i życie biologiczne gleby, a także przeciwdziała przenawożeniu roślin i zanieczyszczeniu środowiska glebowego nadmiarem azotu. Nawóz poprawia fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleby. Dzięki dużej zawartości materii organicznej nawóz GRAMED istotnie wpływa na  magazynowanie wody i składników mineralnych w glebie oraz łagodzi efekty uboczne nadmiernego nawożenia mineralnego lub deficytu składników mineralnych i wody w glebie.


Dzięki dużej zawartości materii organicznej nawóz GRAMED zwiększa pojemność kompleksu sorpcyjnego gleby i zawartość próchnicy w glebie oraz dostępność  składników mineralnych dla roślin. Warto zaznaczyć, że blisko  66 % gleb województwa świętokrzyskiego  to gleby o niskiej  i średniej zawartości próchnicy. Ze względu na zawartość substancji organicznych stosowanie nawozu GRAMED na glebach o niskiej zawartości próchnicy wykazuje długotrwałe działanie.

Nawóz Gramed wpływa na rozpuszczalność i powolną mineralizację podstawowych składników mineralnych.
Nawóz GRAMED należy stosować w dawce ok 2 ton na hektar (dawka konsultowana z rolnikami tak, aby efekt stosowania był jak najlepszy). Prowadzone są sukcesywne badania nawozu GRAMED na zawartość  składników w nawozie, a dotychczasowe wyniki potwierdzają jego pełną przydatność do wykorzystania na polach, łąkach i w sadach. Średni koszt nawozu GRAMED na 1ha. gruntów wynosi 600zł.  (300 zł netto za tonę). Natomiast przy zastosowaniu nawozów mineralnych koszt ten  wynosi ok. 900zł/1ha. Ponadto tego typu nawozy nie wnoszą do gleby substancji organicznych ulepszających jej  strukturę tak jak to czyni nawóz GRAMED.

Od sierpnia 2016 roku nasz ośrodek na  swoim polu doświadczalnym w Modliszewicach bada efektywność nawożenia nawozem GRAMED w uprawie rzepaku. Rzepak jest uprawiany po zbożach jarych, na glebach średniozwięzłych, o zawartości próchnicy 1,1%, ( niska) i średniej zasobności  P2O5, K2O, pH 5,6. Zastosowano 2,5 tony nawozu GRAMED  na ha tj.: 150 kg N,  5O kg P205, 75 kg K2O, 200 kg CaO.
Na polu porównawczym pod rzepak zastosowano nawóz polifoskę 6 w dawce 300 kg/ha (18 kg N, 51 kg P205,90 kg K2O).

W okresie jesiennym wzrost roślin przebiegał prawidłowo, nie było widać objawów przenawożenia lub niedoboru składników pokarmowych. Nie było widać różnicy w rozwoju roślin na poszczególnych obiektach.
Nawóz Gramed jest o wiele tańszą wersją nawozów niż stosowane i popularne nawozy mineralne wieloskładnikowe. W nawozie GRAMED znajduje się substancja organiczna i dlatego właśnie nawóz GRAMED jest najlepszym wyborem.

GRAMED - TO TWÓJ NAWÓZ !!
Więcej informacji o nawozie i warunkach dostaw pod adresem:

email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 660 775 124

Opracował Marian Szałda