Wygrała ekologia. Jerzyki zjedzą komary

Pomysł ekologicznego odkomarzania miasta wygrał głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnobrzegu. Projekt pt. „Oto wieża jest dla jerza” zdobył najwięcej głosów spośród aż 33 zgłoszonych przez mieszkańców propozycji.   Za 150 000 zł. postawione zostaną dwie wieże z budkami lęgowymi dla jerzyków. Jedna nad Jeziorem Tarnobrzeskiem, a druga nad Wisłą. Te małe ptaszki, podobne do jaskółek są naturalnymi wrogami komarów i meszek. W ciągu dnia taki potrafi zjeść do 20 tys. owadów, które są największym jego przysmakiem.

 

To pierwszy taki przypadek w Polsce, by projekt z dziedziny ekologii i przyrody wygrał tą obywatelską formę finansowania inwestycji. – Wybór tego projektu świadczy to o dużej świadomości ekologicznej mieszkańców miasta. Na takie inwestycje trudno znaleźć środki, bo zwykle przegrywają z drogami, chodnikami i wieloma innymi ważnymi potrzebami. Taka forma finansowania to spora szansa dla wielu przyrodniczych projektów – mówi Piotr Morawski, współautor pomysłu.

 

Marcin Piasek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jerzyki Apusapusto - małe ptaki podobne do jaskółek, które dziennie potrafią zjeść do 20 tys. owadów, w tym znaczne ilości komarów i meszek. Ptaki te większą część życia spędzają w locie.  W powietrzu zbierają pożywienie i materiał na gniazdo, piją krople deszczu, kopulują i śpią, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Mogą pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Lądują przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywają, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Są jednymiz najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiągają w locie grupowym.  W pogoni za zdobyczą osiągają prędkość 200 km/h! Ptaki te nie potrafią wić gniazd na drzewach, więc budują je w szczelinach budynków, stropodachach, otworach wentylacyjnych, zakamarkach w miejscu złączenia ściany z dachem.

 

Pomimo, że jerzyki są ptakami chronionymi, w ostatnich latach obserwujemy znaczny spadek ich populacji. Niestety bardzo częstym zjawiskiem jest umyślne niszczenie gniazd, piskląt i siedlisk podczas prac remontowych i termomodernizacyjnych. Jednym z najlepszych sposobów ochrony jerzyków jest tworzenie dla nich bezpiecznych miejsc gniazdowania. Budowa obiektów małej architektury tj. wieża lęgowa pozwoliłaby ptakom bezpiecznie egzystować w pobliżu człowieka.

 

Liga Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu