10 hektarów marzeń

 

Bardzo często poszukujemy czegoś wyjątkowego gdzieś daleko w przekonaniu, że tam właśnie ciekawie spędzimy nasz urlop lub wakacje. Decydujemy się na dalekie, kosztowne i uciążliwe podróże i nie zawsze bezpieczne warunki pobytu a także powrotu do domu.

Polska to piękny kraj, o zróżnicowanym urzeźbieniu poszczególnych regionów oraz o zróżnicowanej kulturze i i przyrodzie.

Każdy z nich ma coś, czym może się pochwalić. Mogą to być naturalne walory lub dzieło rąk ludzkich, a także połączenie obu tych zalet.  Na tej bazie powstało wiele ośrodków wypoczynkowych z bogatą ofertą usług, gdzie można przyjemnie wypocząć za łaskawą dla portfela cenę. Nie mniej przy tym ważne, że często znajdują się w niewielkiej odległości, a więc łatwo dostępne własnym transportem, lub lokalnymi środkami komunikacji.

Ciekawy przykład możliwości i zalet stanowi Centrum Sportu i Rekreacji EKWOS, Bocianie Podlesie. U wejścia wita hasłem: „ veni, vidi, vici”. Obiekt położony w Grębiszewie, koło Mińska Mazowieckiego, 35 km od stolicy, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu, w malowniczym otoczeniu Mazowsza.

Powstał na powierzchni 10 ha 10 lat temu, a więc jest nowoczesny. Dysponuje 200 pokojami o dobrym standardzie. Pod dachem znajduje się 7 tys m2, Nowoczesna zabudowa  zapewnia dogodne warunki rekreacji. Gospodarze – firma rodzinna, dobrze zarządzana – przygotowali zaskakująco bogatą ofertę dla gości w różnym wieku, o różnej kondycji i różnych upodobaniach i potrzebach.

Inicjatorem przedsięwzięcia był nestor rodu Kazimierz Parasiewicz, a kontynuują syn dr hab. Piotr Parasiewicz z rodziną, która po 30 latach emigracji w USA postanowiła kontynuować dzieło ojca w kraju ojczystym. 

Wnosi to do rodzinnego biznesu wartości i doświadczenia  wielokulturowości (żona Maria Węgierka z pochodzenia,  junior Chrystian, wychowany w Stanach). Córka Sylvia studiuje medycynę w Olsztynie, planując włączyć się w przyszłości w rehabilitację  rozbudowywaną w EKWOS. Piotr Parasiewicz  ekohydrotechnik pracuje jednocześnie w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olszynie. Pasja gospodarza widoczna jest w ukształtowaniu przestrzeni zewnętrznej z wieloma akcentami wodnymi.

 

Oprócz wypoczynku i rozrywki, wellness z nowoczesnym ośrodkiem rehabilitacyjnym zapewnia masaże, fizykoterapię, kinezyterapię, nie tylko jako pojedyncze zabiegi. Organizowane są również grupowe turnusy rehabilitacyjne. Najmłodsi uczestnicy mogą uczyć się jazdy na kucykach, starsi korzystać z przejażdżek konnych lub bryczką leśnymi szlakami i polnymi drogami, po których można również uprawiać piesze i rowerowe wyprawy.

Amatorzy sportu mają tu do dyspozycji boiska do gry w tenisa, koszykówki, siatkówki oraz kręgle i strzelnicę łuczniczą. Istnieje także salon gier.

Sporą atrakcję dla dzieci, a także dorosłych stanowi mini ZOO oraz skansen i muzeum o charakterze edukacyjnym ( planowane są zielone szkoły). Prowadzone są tu również szkolenia i konferencje naukowe o skali międzynarodowej, ale również wesela, na które trzeba się zapisać rok wcześniej. Sala balowa może pomieścić 180 osób.

Dzięki farmie, sadom i uprawom naturalnym kuchnia dysponuje zdrową żywnością z lekkim ukłonem do węgierskiego jadła. Smak i wygląd idą w parze, mają kucharza z pierwszej dziesiątki w rankingu krajowym. Miłośnicy grillowania znajdą tu dla siebie dobre warunki w altankach piknikowych, a także  przy ognisku.

Godny podkreślenia jest fakt, że gospodarze mają wiele pomysłów i systematycznie usprawniają infrastrukturę obiektu, doskonalą program usług, oraz wystrój wnętrz  (zasługa żony Marii z talentem plastycznym ) tak, aby pobyt w Bocianowym Podlesiu maksymalnie uatrakcyjnić, które już dziś dla Warszawiaków stanowi nie lada atrakcję.  Obecnie np. trwa budowa stawu rybnego z plażą i kajakami.

Obiekt pełni także rolę przystani rowerowej, miejsca odpoczynku dla turystów z bazą żywieniową i noclegową. Wzmocnieniem w tej kwestii jet niewątpliwie dobra współpraca z samorządem gminnym jak i Oddziałem PTTK w Mińsku w osobie dyrektorki Joanny Janickiej. Przedstawione walory i możliwości skazują EKWOS na powodzenie.

Henryk Oleksy