Sprzedawcy prądu ukrywają wzrost cen

W PGE wzrost kosztów stałych nawet o 34%

Sprzedawcy prądu ukrywają wzrost cen

Sprawdź swój rachunek za prąd w 2014 r. Koszty stałe wzrosły nawet o 34% ale sprzedawcy o tym ci nie powiedzą. Wręcz przeciwnie, w PGE Obrót S.A. poza kwotą do uiszczenia jest też dobra informacja. Szczególna i pierwsza taka w historii, jak wyjaśnia zakład. Cena za energię elektryczną od nowego roku uległa obniżeniu. Z kolei, czytamy dalej na fakturze, że o zmianie ceny za usługę dystrybucji energii możemy dowiedzieć się z taryf opublikowanych na podanej stronie internetowej. Jeśli znajdziemy odpowiedni link, to zobaczymy cennik, który ma 81 stron. Niestety, nawet po jego przeczytaniu nie dowiemy się jak zmieniły się stawki. Zawiera bowiem tylko ich aktualne wartości. To niestety tylko jeden przykład. Podobny, pokrętny sposób informowania o zmianach taryf praktykują również inni sprzedawcy energii

 

U niektórych wzrost kosztów stałych nawet o 34%

Dlaczego w przypadku kosztów przesyłu energii, spółka nie poinformowała czy cena wzrosła, czy też spadła, a jedynie odsyła do strony internetowej? Czy może dlatego, że stawka tej usługi świadczonej przez PGE została podniesiona i to znacznie? Wyjaśnijmy, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego 2000 kWh rocznie, to około połowa wartości całego rachunku. Od 2014 r. w PGE, suma opłat stałych czyli płatnych niezależnie od zużycia, wzrosła w licznych przypadkach nawet o 34% w stosunku do poprzedniego roku.

Składniki zmienne powiększyły się natomiast o 3,4%. O tyle więcej zapłacą gospodarstwa domowe w grupie G11, zużywające ponad 1200 kWh rocznie, w rozliczeniu sześciomiesięcznym, układzie 1-fazowym, na terenie oddziału rzeszowskiego. Dodajmy, że ten przykład nie jest jednostkowy, ale dotyczy dominującej grupy klientów PGE, a także innych sprzedawców prądu. Jeden ze składników tych kosztów stałych – opłata przejściowa wzrosła nawet o 125% (przy zużyciu poniżej 500 kWh rocznie). Jest ustalana na szczeblu rządowym więc dotyczy wszystkich sprzedawców prądu. Oto wyjaśnienie największego polskiego zakładu energetycznego:

  • Do września 2013r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedawca energii elektrycznej miał obowiązek informowania o zmianach stawek za energię. Historycznie zmiany te polegały jednak jedynie na podwyższeniu cen. Spółka informowała zatem Klientów o kolejnej zmianie taryfy. Dlatego, kiedy to z dniem 1 stycznia 2014r. obniżono stawki cen, co należy do wydarzeń szczególnych na rynku energii, najszybciej jak to możliwe poinformowaliśmy naszych Klientów. Tymczasem zmiany stawek usług dystrybucyjnych nie były jednoznaczne (jedne stawki spadły inne wzrosły). Pełna informacja o tym, jakie są stawki dla poszczególnych składników opłat dystrybucyjnych, znajduje się w treści Taryfy OSD, dostępnej na stronie www, której adres podajemy w komunikacie na fakturze. Postępowanie jeśli chodzi o informowanie o zmianach będziemy także stosować w przyszłości według zasady: w swoich informacjach będziemy rozróżniać rodzaj zmian, czyli informować o ewentualnych podwyżkach lub obniżkach stawek za energię– wyjaśnia Piotr Wróbel, Specjalista ds. Public Relations PGE Obrót S.A.

URE mogło wyliczyć

Tymczasem z naszych wyliczeń wynika, że koszty stałe wzrosły o 34% a te zależne od zużycia o 3,4% na przykładzie woj. podkarpackiego. Spółka PGE Obrót nie odniosła się do tej kalkulacji. Wyjaśnijmy, że operator stosuje różne cenniki na terenie ośmiu swoich oddziałów, choć stawki są przeważnie zbliżone. Jest wiele grup taryfowych a na koszty dystrybucji składają się w sumie 4 składniki, zarówno stałe jak i zmienne. Nie inaczej jest u innych operatorów co poważnie utrudnia analizę kosztów i ich porównanie.

Podobną kalkulację odnośnie całego kraju wykonał również Urząd Regulacji Energetyki. Co prawda nie przedstawił nam jak to wyliczył ale pokazał, że można to zrobić i poinformować o tym: W komunikacie z grudnia 2013 r. czytamy: „ Od 2014 r. stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio o ok. 2,1 % (od -0,3% w Enea Operator do 5,5% w RWE Stoen Operator).Wzrost stawek dystrybucyjnych wynika z potrzeby utrzymywania ciągłości i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej (wzrost opłaty jakościowej) oraz wyższej niż ostatnio opłaty przejściowej”.

Marcin Piasek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.